Запитання священику


Запитання:
Слава богу! Скажіть будь-ласка які молитви читати і до кого молитися щоб завагітніти..Уже 3 роки ніяк не вдається зачати....


Відповідь:


Навіки Слава Богу! Для того, щоб завагітняти читають акафіст до Божої Матері перед її іконою "Нечаянная Радость". Перед читанням акафісту вам необхідно взяти благословіння у духівника, тобто того священника, який служить у тому храмі до якого ви ходите на богослужіння. Памятайте, що підхід до кожної людини індивідуальний, аджеж священник враховує усі особливості вашого духовного життя.


____________________________________________________________________________________________________________________
 Запитання:
Слава богу!Батюшка,чи можна починати будувати будинок у високосний рік!Я не знаю чи це забобони чи правда

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Звичайно, що це забобони. Можете будувата, а можете і не будувати це вже ваша особиста справа. Ніяких особливостей, або заборон стосовно будівництва у високосний рік немає.

____________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! в мене народилася донька. чи може хрестити дитину жінка, у якої місячні.

Відповідь:

Навіки Слава Богу! До таїнства хрещення у ролі куми, заборонено, приступати жінка у період місячних.

___________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Таке запитання, чи ми можемо взяти жіночку за куму якщо вона баптист? Ми православні християни! Але дуже її любимо, і хотіли б щоб вона була хресною мамою! Що ви порадите? Дякуємо

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Ні, такого робити не можна. Правилами церкви заборонено брати за кумів іновірних, інославних, розкольників. Якщо ви хочете щоб ваша дитинка росла здоровенька і Господь оберігав її ви повинні за куму взяти православну людину, яка буде щодня молитися за неї. А якщо ви зробете по своєму, то не дивуйтесь потім чому Господь пошле вам біди, та скорботи.

__________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Благословіть, Батюшка, запитати.
У мене дорослий син (20 років). Ще малюком "хрестили" у КП (за місцем проживання чоловіка), до вводу з дитиною я пішла у канонічну церкву (за місцем проживання у мами), священнику ми не повідомили, мотивуючи, що Бог один. Коли сину виповнилося 14 років, Господь через хворобу сина навернув нас до канонічної церкви. Сина похрестили. З того часу ми сповідаємось і причащаємось у УПЦ. 
Але недавно я згадала про цей вчинок і він мене непокоїть. Чи потрібно мені сказати про це на сповіді?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Звичайно, про цей вчинок ви повинні розказати на сповіді.

_________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу!Скажіть,будь ласка,чи можна в агітній ходити на кладовище?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Стосовно вашого запитання у церкви немає ніяких заборон. Прийшовши на кладовище ви повинні пам'ятати, що у Бога немає мертвих у Бога всі живі.

_________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу!

Батюшка якщо колись на загальній молитві на сповіді сповідувала гріх а батюшці особисто не казала.але в мене залишилось почуття якбудто я в цьому гріху не розкаялась.чи треба при сповіді згадати цей гріх?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Якщо ви відчуваєте докори сумління стосовно якогось гріха, то краще звичайно його сповідати.

____________________________________________________________________________________________________

Батюшка, у мене виникають сумніви ось з якого приводу: в заупокійних записках (заказних) я вписую лише два імені, бо як розповідає бабуся її батьки мали страх Божий і жили благочестиво; дідуся, по канонам, поминаю лише вдома (і свічку в церкві ставлю, можна?), а ось багато покійних родичів жили далеченько і давненько - припускаю, що хрещені, бо "тоді всіх хрестили" (перша пол. 20 ст.), а от чи завершили вони свій шлях православними і чи були вони ними протягом життя, у що вірили - не знаю. Тому я їх записую чи в прості записки чи на панахіду, але роблю це на власний ризик, бо в церкві моляться ж тільки за вірних чад. От в разі такого незнання, чи можна поминати так, як зазначала вище? 
Спаси Вас Господи.

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Ви все робите правильно. Ми не може знати долю кожного нашого рідного. І тому молитва наша щира і без лукавства, як кажуть святі отці краще согрішити у любові ніж не молитись взагалі. Одне діло коли ми не знаємо долі усіх наших рідним і молимось за них, а друге коли свідомо молимось за відступників і розкольників.

_____________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Підкажіть будь ласка, чи можна вагітній жінці стригти волосся? Дякую!

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Ніяких заборон стосовно вашого випадку немає.

______________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу!
Свого часу брат хрестив дітей рідної сестри. Чи може тепер сестра хрестити дитину свого брата?
Дякую за відповідь!

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Можна.

___________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Ісусу Христу!
Чи можна називати дівчинку іменем Єва?
Чи не є це гріхом?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Можна так називати дівчинку. І це не являється гріхом.

_________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Батюшка, мене звати Діана. З часу, коли я почала ходити до церкви, сповідатись і причащатись, то дізналась ось що: мого імені немає у православній церкві. Однак, священик охрестив мене Діаною у 1995р. У церковній книзі хрещення немовлят відповідний запис відсутній. Батюшка, котрий охрестив мене, вже не служить в нашій церкві, тому немає змоги в нього дізнатись, як правильно. Інший священик сказав до причастя підходити під православним іменем Дария. Скажіть, будь ласка, чи правильно це, адже, фактично, в мене зовсім інше ім*я...

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Стосовно вашого питання у Настільній книзі священнослужителя є така вказівка:

«В Православной Церкви принято давать крещаемым имена святых, прославляемых в ней, внесенные в Православный месяцеслов. Поскольку по действующему законодательству Крещению должна предшествовать гражданская регистрация новорожденного, то родители сами выбирают имя ребенку, которое и вписывается в Свидетельство о рождении. В настоящее время в отделах ЗАГС'а достаточно четко контролируется правильность написания (и произношения) полного имени, даваемого ребенку, однако священнику не мешает лишний раз справиться в Месяцеслове о церковнославянской форме данного имени. Особенно это относится к тем священникам, чьи приходы находятся в нерусских местностях, где возможны отклонения от православно-канонической формы имени. Если имя, под которым ребенок зарегистрирован, отсутствует в Православном месяцеслове, то это еще не означает, что следует менять имя при крещении. Вполне возможно, что родители по неосведомленности дали ребенку православное имя, но в нерусской (западноевропейской или местной) его форме. В таком случае следует просто перевести его в церковнославянскую форму и крестить под этим именем, предварительно сообщив его родителям крещаемого или ему самому. Приведем примеры таких переводов:

Анжела — Ангелина, Жанна — Иоанна, Оксана — Ксения, Аксинья — Ксения. Аграфена — Агриппина, Полина — Аполлинария, Лукерия — Гликерия, Егор — Георгий, Жан, Ян — Иоанн, Жорж—Георгий, Олекса — Алексей, Матиас — Матфей, Габриэль—Гавриил, Денис — Дионисий, Люция — Лукия, Сюзана — Сусанна, Фира — Есфирь, Светлана — Фотина, Марта — Марфа, Эжен — Евгений, Аким, Яхим — Иоаким, йозеф, Юзеф — Иосиф, Цезарь—Кесарь. Корней — Корнилий, Леон — Лев, Люциан — Лукиан, Теодор — Феодор, Теофил — Феофил, Томас— Фома.» Настольная Книга Священнослужителя том 4 ст216.  

___________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Чи можна дитині 2 роки їсти в день причастя..тобто зранку..в нас причастя в селі в 12 годині..дякую за відповідь.

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Тільки в окремих випадках дозволяється причащати не натощак. Це питання вирішується індивідуально зі священником вашої церкви. Дозволяється дітей до 7 років причащати не натощак, яле привчати нічого не їсти необхідно із самого дититнства.

___________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Скажіть, будь-ласка, чи є православне ім'я Едуард? Якщо є, то підскажіть де можна прочитати про святого з цим ім'ям. Дякую

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Є таке правослвне ім'я, мученик Єдуард король Англійський память 31 березня за новим стилем. Ось ссилка на більш детальне житіє.

_____________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Батюшки, чи можна, щоб вінчальні ікони вишивало дві людини?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Можна.

__________________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Богу Батюшка! Скажіть будь ласка, чи можна вінчатись під час критичних днів?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Жінці заборонено приступати до таїнства вінчання у період критичних днів. 

_________________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Богу. Як потрібно готуватись до вводу жінці після пологів та немовляті до першого причастя?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Підготовка жінки до вводу заклеюається в тому, щоб підготуватися до сповіді та причастя. Тому перед днем який ви обрали для вводу(після 40 дня від народження дитини). вам по можливості потрібно попостити, прочитати канон перед причастям. Прийшовши до храму ви повинні підійти до свічного ящика і вам там розкажуть що потрібно далі робити.

_______________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Богу! Скажіть будь -ласка, чи можна хрестити дитину в церкві не за місцем проживання, а в іншій?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Можна. Найголовніше, щоб храм був православний, канонічний(тобто не розкольницький).

______________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Богу. Скажіть, будь ласка, що робити з сектантською літературою (знайшов вдома книгу адвентистів)? Спаси Господи

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Найкращий вихід – спалити. Сектанська література є шкідливою для православного християнина.

______________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Мій коханий хрещений і відвідує УПЦ Київського патріархату. А головне в подальшому спільному житті- це вінчання ( а саме в Канонічній Православній Церкві). Як йому пояснити і які аргументи навести, що потрібно охреститися і вінчатися в УПЦ МП?  Дякую.

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Ось посилання за яким ви знайдете достатньо матеріалу та аргументів для вашої відповіді. 

______________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу!
Питання щодо дітей. У нас з чоловіком двоє діток, хочемо народити третю дитинку, але не вдається уже 2й рік (маю проблеми зі здоров"ям). Перед другою дитиною лікувалась, Бог послав нам синочка.
Чи лікуватись і намагатись мати третю дитинку, чи це означає, що Бог не благословляє, значить має бути тільки двоє?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Ні, ваша думка є невірною, згадайте народну приказку: – « Під лежачий камінь вода не тече… Камінь що котиться мохом не обростає». Аналогічно і у духовному житті. Бажання мати дитину благословенне Богом, а якщо є якась недуга, потрібно лікуватись пам’ятаючи що корінь будь якої хвороби у людини  - гріх. Тому будь яке лікування повинно починатися з молитви. Найкраще молитися до святих угодників які під час земного життя буди лікарями.

__________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! чи можна відлучати грудну дитину у великий піст. Дитині 2.5р

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Справа у відлучанні грудної дитини, немає ніякого відношення до великого посту. Якщо природньо прийшов час, відлучайте на здоров’я, якщо ні то нехай здоровенька кормиться та росте во Славу Божу.

________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Батюшка, чи можна православним споживати кролятину? Спаси Господи.

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Православним можна, окрім постів та постних днів.

 

_________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Скажіть будь ласка як церква відноситься до культури аюрведа і медитації.

 

Відповідь:

Навіки Слава Богу!

Аюрведа входить до списку найбільш відомих деструктивних тоталітарних сект. Ось посилання: http://orthodox.etel.ru/2002/47/11sekty.shtml, дивіться післся "Тетрада", "Трансформация", "Трансцендентальная медитация", "Аюрведа".

            Стосовно медитації я би вам порадив прочитати ось ці статті: http://www.pravmir.ru/kak-pravoslavnomu-otnositsya-k-joge/, http://azbyka.ru/meditaciya-i-molitva

_________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Батюшка , чи можна ходити на службу до інших церков, як наприклад до баптистів, якщо ти є вірянином УПЦ ???

Відповідь:

Навіки Слава Богу!

Православному християнину забороняється ходити на Богослужіння до інших, не православних(інославних) храмів. Звичайно ніяких перепон з ціллю ознайомлення інославних храмів – немає. До прикладу якщо ви живете у не православній державі, де фактично майже немає храмів, то для підтримання дружніх відносин зі своїми друзями ви можете відвідати храм тільки із за поваги до людини. Але постійно ходити, та духовно окормлятися православному в інославні храми, звичайно протирічить   канонам церкви, та самій вірі у Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву, як джерело нашого спасіння. 

_______________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Моя мама з сім'ї греко-католиків, хоча багато останніх років ходить до Православної Церкви. Чи потрібно їй заново хреститися або ж пройти якийсь церковний обряд?

Відповідь:

Навіки Слава Богу!

Чин приєднання до Православної Церкви може бути різний, це залежить від того де, і коли ваша мама була хрещена. Тому вам разом з мамою потрібно підійти до священика стосовно цього питання, щоб вияснити всі нюанси і отримати відповідь.

____________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Батюшка, мій брат у Христі постійно називає католиків, християн КП, протестантів і інших іновірців розкольниками, єретиками, адептами. Не проходить і дня без цього. Особисто я не визнаю їх вір, але, думаю, що в такому постійному "називанні" мало любові, але він вважає, що по-іншому їх називати не можна. Батюшка, скажіть як правильно?

Відповідь:

Навіки Слава Богу! Насамперед ми повинні розуміти, що ці терміни якими користується ваш брат у Христі, самі у собі не мають нічого поганого. Вони виникли в історії церкви для пояснення певних факторів. Розкольниками називають тих людей які розділяють Церкву Христову, єретики – це ті люди які виступають проти загальноприйнятого вчення Церкви, адептами називають послідовників сект, зокрема вони вважають що лише їм відкрита істинна.  Питання  в іншому, як ваш брат у Христі до них ставиться. Якщо з ненавистю, то таке ставлення не прийнятне для християн, нагадайте йому як нас навчив Христос ставитись до інших людей.  «З того дізнаються всі, що ви мої учні, коли любов матимете між собою.»(Iван.13:35). Найкращий приклад  для порівняння, бесіда Христа із самарянкою, саме у цьому місці Євангелія Господь навчає як ми повинні ставитись до розкольників, єретиків, адептів, сектантів і тд, тому що Самаряни для євреїв були найперші вороги у вірі.

____________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшка, чи можна православним християнам читати "Майстер і Маргарита" Булгакова? Спаси Вас Господи.
Відповідь:

На Ваше запитання відповім словами апостола Павла «Усе мені можна, та не все на користь. Усе мені можна, та я не дам нічому цьому заволодіти мною.» (1Кор.6,12.). Питання не в тому чи можна, а в тому чи буде користь від прочитаного. Кожен християнин в міру своєї духовності, сам відчуває користь або небезпеку. Якщо я читаю цей твір для загального розвитку – гріха нема ніякого, прочитання даного твору дасть вам лише літературну обізнаність, але якщо ви читаєте цей твір і відчуваєте небезпеку, тобто починаєте сумніватись у своїй православній вірі, гріх від прочитаного очевидний. 

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Ісусу Христу пане отче,чи можна запитати:


Я повінчаний, але з дружиною розійшлись і не проживаємо разом,не розвінчані, мене запрошено на весілля бути 3-м дружбою, чи не суперечить це церковним канонам?
Відповідь:
Канонам Церкви дана ситуація не суперечить.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Ісусу Христу! в мене непроста ситуація. у мене є троюрідний брат з яким я до 2015 року тісно неспілкувалася,тобто дружніх і родинних стосунків у нас небуло. тільки от минулого року ми домовилися про зустріч. після зустрічі ми зрозуміли що у нас є почуття як у хлопця до дівчини. тому хочу запитати чи можна нам планувати спільне майбутнє і чи дадуть нам шлюб? дякую.
Відповідь:
Шлюб між троюрідними братами і сестрами неможливий.
________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшка,прошу Вашої допомоги у питанні особистих заручин. Чи можна робити заручини 13.03.2016 року перед початком великого посту. Спаси Господи.
ВІдповідь:
Навіки Слава Богу. Можна робити, та потрібно пам'ятати що це вже масляний тиждень.
__________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу!Що означає сорокоуст???
Відповідь:
Навіки слава Богу. Сорокоуст - це коли під час богослужіння ім'я поминається 40 днів.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
чи вінчає храм в суботу?
Відповідь:
У суботу таїнство Вінчання не звершується.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання: 
Слава Богу! Мене цікавить таке питання,чи розлучена людина може сповідатися і приймати святе причастя?
Відповідь: Залежить від того, яка причина розлучення. Якщо з Вашої вини - то потрібно понести єпитимію. яку призначить духівник на сповіді. 


З повагою, диякон Тарас Футрук.


________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання: Слава Богу. Скажіть, будь ласка, чи є православне жіноче ім'я - Юліана? І якщо є, то коли День Ангела? Дякую.

ВідповідьЄ імена Іуліана, та Юлія. 


З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання
Слава Ісусу Христу. Підскажіть будь ласка яка різниця між сорокоустом за здоров,я і псалтирю за здоров,я? Що краще подавати сорокоуст чи псалтирь? Псалтирь за здоров,я можна подавати лише на одну чи більше людей?Дякую

Відповідь:

Сорокоуст, це коли під час Богослужіння поминається ім'я протягом 40 днів. Може бути і більше: рік, 6 місяців, і так далі. "На псалтирь", це коли під час постійного читання Псалтиря поминаються імена. Що краще - не можна говорити. І одне добре, і інше. Подавати можна як одну людину, так і декількох.
З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Запитання: Слава Богу! Батюшка, благословіть запитати. Хлопець, з яким я зустрічаюсь хрещений в православній церкві. Його мама взагалі не віруюча і таїнство хрещення було проведено з ініціативи його бабусі, яка вже померла. І коли він був немовлям, то його, напевно не вводив священник в храм. І так як бабусі вже не має, то ніхто не знає чи це було. Чи можна йому ходити в храм і причащатися? Чи, можливо, потрібно, щоб його ввів священник? Спаси Вас Господь!
Відповідь:
Зверніться напряму до священика. Прийдіть в храс Всіх святих землі Волинської і на сповіді розкажіть духівнику про цю проблему. Він на свій розсуд вирішить, що потрібно зробити. 
З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:

Слава Богу!Батюшка, чи можна купувати ікони в Київському Патріархаті? Чому?


Відповідь:
Якщо Ви купуєте ікони, чи інші предмети церковної утварі в храмі КП, то тим самим збільшуєте їхній бюджет. Якщо Ви вважаєте себе вірянином УПЦ, то цього робити не варто, на мою думку. Якщо Вас цікавить якась конкретна ікона - напишіть на почту 
tarasfutruk@gmail.com, можливо чимось зможу Вам допомогти. З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:


Доброго дня. Скажіть, будь ласка, коли тепер святкуватиметься Пасха? Бо читаємо в інтернеті різну інформацію про узгодження конкретної дати. Дякую.


Відповідь:
Конкретна дата святкування прорахована на багато років. Наприклад, цьогоріч ми святкуємо Пасху 1 травня. Щодо святкування Пасхи в інші роки - загляньте в звичайний церковни календар. Можете просто погуглити "Православна пасхалія"З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:


Слава ісусу Христу, хотів би зрозумвти, чому у церковному календарі свята не йдуть у їх логічному порядку, наприклад, спочатку ми святкуємо Богоявлення( тобто коли Христос вже є дорослим) а після нього святкуємо Стрітення Господнє (час коли Христа привели до храму у малому віці) і не тільки це свято я маю наувазі..... щому не йде все за порядком????? Буду вдячний за відповідь !


Відповідь:
Що стосується Богослужбового циклу свят, то тут все доволі логічно. А питання Різдва-Богоявлення наступне. Раніше ці два свята були об'єднані в одне. Тобто по суті, Богоявлення відбулося і в Різдві "Бог явився у Плоті". Також Богоявлення відбулося і під час Хрещення Господнього на Іордані. Розділення цих двох свят на два окремих дні відбулося в 5 столітті. 


З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Запитання:


Слава Ісусу Христу! Скажіть,скільки раз можна давати на рік сорокоуст за здравіє?І ще таке питання:на 3 день сорокоусту, знову з,явилась в мене людина з якою в нас давно закінчились відносини,але з,явилась і пропала.Чи можна вважати, що це знак і не доля? Адже кажуть,що під час сорокусту все негативне очищається


Відповідь:


Щоб Ви правильно зрозуміли: Сорокоуст, це коли за Вас моляться протягом 40 днів. Можна подати на 6 місяців,рік,  чи більше. Тому якихось обмежень немає. А по іншому питанню: "
все негативне очищається

" коли Ви каєтесь у свої гріхах та стаєте на шлях правильного життя. Не варто пов'язувати ці обидві події. Маю на увазі зустріч з людино, та те, шо за Вас моляться у храмі. 


З повагою, диякон Тарас Футрук.


________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Чи можна робити зараз візу, щоб поїхати за кордон??? Тому, що беруть відбиток пальця??? Порадте щось??? Як бути???
Відповідь:
Церква не забороняє робити закордонні паспорти чи візи.
Відбиток пальця береться заради того, щоб легше було розкрити злочини, які чинять імігранти, та максимально швидко обмежити їх впіймати. 
З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшка, скажіть будь ласка, як церква відноситься до прививок для діток? Чи потрібно від них відмовлятися????
Відповідь:
Церква не критикує вакцинацію. З іншої сторони - не закликає до вакцинації. Це питання повинні вирішувати винятково батьки.
У сучасному світі епідеміологічна ситуація вкрай важка. Саме через це люди змушені вакцинуватися від тих, чи інших хвороб.
Рішення "ЗА" чи "ПРОТИ" вакцинації дітей повинні приймати батьки дитини, які відповідають за її здоров'я. 
З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Ісусу Христу!!!
Мене цікавить все, що стосується Таїнства Вінчання у храмі щодо вишитих рушників (той , що під ноги та той, що в'язати руки). Чи церква їх схвалює, чи навпаки-ні. Чи мають вони якісь церковні значення. Ще бачила, що той, що під ноги, в кінці служби молодята викопують ногами з храму...Навіщо??? 
Допоможіть в розібратися в цих питаннях. Спаси Господи!!!
Відповідь:
Класти рушник під ноги молодятам - просто традиція. Це один із моментів урочистості, які пов'язані із укладенням шлюбу взагалі.
"Викопувати" рушник з храму - це вже язичество.  
З повагою, диякон Тарас Футрук.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Чи можна підходити до причастя без сповіді?
Відповідь:
Ні в якому разі.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Скажите пожалуйста если часто причащаюсь и при этом всем держу все посты то нужно поститься перед причастием? Вот подобный вопрос уже задавали пожалуйста прокоментируйте это видео!
https://youtu.be/PBTY5CxFjDE?t=510
Спасибо
Відповідь:
Сложившаяся в наши дни практика, согласно которой причащающийся несколько раз в году постится три дня перед причащением, вполне соответствует преданию Церкви. Также приемлемой следует признать практику, когда причащающийся еженедельно или несколько раз в месяц, и при этом соблюдающий указанные Уставом многодневные и однодневные посты, приступает к Святой Чаше без дополнительного поста, либо сохраняя однодневный пост или пост в вечер кануна причащения. Решение по этому вопросу должно приниматься с благословения духовника. Требования подготовки ко святому причащению, адресованные к часто причащающимся мирянам, относятся и к священнослужителям
З повагою, диякон Тарас Футрук. 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання - Відповідь:

Добрий вечір. В мене таке незвичайне питання: скажіть, як перебороти ненависть до себе? -

Не можна ненавидіти себе. Ваш стан - наслідок всього, що викладено нижче - давайте розберемо по порядку. 
Просто відколи моя мати заборонила мені зустрічатися з хлопцем, якого я дуже кохаю і хочу створити сім'ю через його матеріальне становище -
Тут все залежить від того, скільки Вам років, чи Ви доросла. Якщо Ви є дорослою людиною, то повинні самі приймати рішення, з ким Вам зустрічатися, планувати особисте життя. На те воно і особисте. До порад мами можна і потрібно прислухатися, можливо Вона і права, адже хвилюється за Ваше благополуччя, проте їй важко зрозуміти Ваші почуття. 

Я почала робити це таємно, брешучи, що забула про нього вже майже півроку(Мені важко обирати між дорогими людьми і весь цей час жахливо мучить совість за те, що мама не заслужила на таку дочку, як я -
Якщо дивитися на цю ситуацію з боку, то Ви не повинні картати себе за те, що зустрічаєтесь із людиною, яку любите. Тим паче, не повинні приховувати це Від мами. Потрібно приходити до якогось консенсусу-спільного рішення. 

(Я вважаю себе егоїсткою, бо мені здається, що я весь час думаю про себе( Завтра мій хлопець піде миритися з мамою, але я не знаю, що з цього вийде( Дуже боюся, що розчарую маму всією цією брехнею -
Ви, а я надіюсь в цій ситуації - вже доросла людина, повинні зрозуміти один момент: до поради мами можна прислухатися і потрібно це робити, але не їй жити з Вашим хлопцем - а Вам. Тому краще приглядайтеся самі, і в цій ситуації старайтесь приймати рішення, покладаючись на Божу допомогу. 

Навіть жити не хочеться, хоча не можу собі це дозволити через віру -
Олександро, моліться. Я вірю, що Господь Вас не полишить, і зможе розрадити у цій важкій життєвій ситуації. 

З повагою, диякон Тарас Футрук - tarasfutruk@gmail.com
PS Якщо Ви прочитаєте цю відповідь - відпишіть чи все вирішилось. Буду молитися за Вас. Також щиро раджу поспілкуватися із священиком особисто. Опишіть ситуацію, адже в мережі це важко зробити в повній мірі. 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Скажіть будь ласка. Мені недавно зробили операцію. Приймаю хіміотерапію, хочу пособоруватися. Як і коли це правильно зробити?
Відповідь:
Навіки Слава Богу! Вам потрібно звернутися до священика, щоб обговорити коли саме Ви хочете пособоруватися. 71-35-83-це телефон до храму. 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Доброго дня! Чи дозволяє церква шлюб між чотирьохюрідними братом і сестрою?
Дякую
Відповідь:
Ні, не дозволяє. 
З повагою, диякон Тарас Футрук. 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! 
Хочу подякувати за чудовий подарунок до свята святого апостола Андрія Первозванного. Спаси вас, Господи, низький уклін і многая лета!
Відповідь:
Спаси Вас Господи!
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава богу,підкажіть будь ласка,10 років тому я вийшла заміж,ми вінчались в церкві МП,та так сталось що невдовзі розлучились. Чи можу я розвінчатись,так як колишній чоловік вже одружений та має дітей? Спаси вас Господи.
Відповідь:

Навіки слава Богу! Розвінчання, як такого в церкві немає, є лише дозвіл на повторний шлюб, котрий (дивлячись на вашу ситуацію) дається в разі вашого бажання одружитися вдруге. Вам тоді необхідно піти в єпархію. взявши з собою паспорт та свідоцтво про розлучення, та подати заяву про це.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшко, ми з хлопцем різних конфесій (я православна, він п'ятдесятник). Постали перед питанням, як вінчатися і в майбутньому хрестити дітей. Сказав, що коли в Біблії знайду, де написано про хрещення немовлят, тоді похрестимо, а ні, то прийматиме водне хрещення дитина вже після 18 років. Як мені переконати його, що хрещення потрібне? Дякую
Відповідь:
«Хто не народиться від води і Духа, не може увійти в Царство Боже» (Ін.3:5). 
А взагалі, тема дуже велика та обширна. Пишіть tarasfutruk@gmail.com
З повагою, диякон Тарас Футрук
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшка, благословіть на запитання. Як можна допомогти братам і сестрам навернутись до православія,до церкви, до духовного життя,щоб це було не нав"язливо,але результативно??? Спаси Вас Господи...
Відповідь:
Вам необхідно особисто звернутися до священика.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитвння:
Слава Богу! Батюшка, благословіть запитати.
В який період в церкві не стають навколішки ( на коліна). Мені один раз було зроблено нашою прихожанкою зауваження.
Відповідь:
На коліна не стають у період святок - від Різдва Христового до Богоявлення; від Дня Святої Пасхи до Дня Святої Трійці. А також у день причастя Святих Христових Тайн, неділю (за винятком особливостей Великопосного періоду), дні дванадесятих і великих свят.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшка, підскажіть, будь ласка, чи можу я прийти у Ваш храм в штанах, а не в платті чи в спідниці?
Відповідь:

       Для кожної справи є відповідна одежа: у вечірній сукні ви не підете на стадіон, а у спортивному костюмі - в театр. Так само існує традиція відповідного вбрання коли ви збираєтесь у храм. Мета відвідин церкви - молитва. А згідно зі Святим Письмом, жінка повинна молитися з покритою головою. Дуже добре, що зараз у багатьох храмах та монастирях хустку можна отримати при вході. Щодо брюк, то Святе Письмо вимагає, щоб жінки одягалися у жіночу одежу, а чоловіки у чоловічу. Тому, хто спеціально збирається йти до храму краще одягнути спідницю відповідної довжини. В усіх випадках треба намагатися поважати благочестиві традиції нашого народу та нашої Церкви.

       Але якщо людина вперше прийшла до храму, або у неї раптово виникло бажання зайти помолитися, брюки або відсутність хустки не повинні стати перепоною людині для спілкування з Богом у храмі. Тому постійні парафіяни повинні з повагою та доброзичливістю ставитися до людей, навіть у ситуації, коли їх зовнішній вигляд не відповідає традиції храму чи монастиря. Не треба людину виганяти, або ображати, але якщо і необхідно зробити зауваження, то так щоб людина не втратила бажання приходити до храму.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Богу! Я хрестила двох діток в УПЦ КП. Тепер розумію що не можна так робити. Чи можна вписувати їх у записку за здоров"я в нашій церкві.
Відповідь:
Навіки Слава Богу. Вписувати імена людей в записки можна тільки тих, які хрещені в Канонічній Православній Церкві.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу!Батюшка,благословіть запитати.
Скажіть ,будь-ласка, чи можна йти хрестити дитину ,коли жінка вагітна?
 
Відповідь:
Вагітні можуть бути хресними (хрестити дітей). Тут немає ніяких заборон.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Ісусу Христу!Порадьте будь ласка що мені робити!Я зустрічаюсь з троюрідним братом і незнаю як до цього поставляться мої рідні.І ще чи можете ви сказати чи дасть церква нам шлюб!
Відповідь:
Церковний шлюб неможливий, якщо наречений і наречена знаходяться в близькій спорідненості. Шлюб між двоюрідними і троюрідними братами і сестрами не дозволяється.
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу. Скажіть будь-ласка, чи можна вінчатись на перший день ,Трійці?
Відповідь:
Навіки слава Богу. Не можна вінчатися напередодні середи і п'ятниці, напередодні неділі (субота), напередодні двунадесятих, храмових і великих свят. На перший день Трійці можна -  для уточнення зверніться будь-ласка в храм, де буде звершуватися вінчання.
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
син хрещений в церкві київського патріархату чи потрібно його перехрещувати?
Відповідь:

УПЦ Київського патріархату «утворилася» завдяки об'єднанню деяких «єпископів» УАПЦ і позбавленого сану митрополита Філарета (Денисенко) 25 червня 1992 р. На Архієрейському соборі у Харкові в 1992р. митрополита Філарета було усунуто з Київської митрополії і заборонено в священнослужінні. Архієрейський Собор Руської Православної Церкви позбавив його всіх ступенів священства за злочини проти Бога, віри і Православ'я. 

Таким чином, таїнства УПЦ Київського патріархату не дійсні, оскільки священннослужителі цих «церков» не мають благодаті священства. Отже, люди не хрещені, не вінчані, на сповіді їм не прощені гріхи. Отже, дитина нехрещена. Дитинку потрібно похрестити у канонічній православній церкві. 

 ______________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:
Слава Богу! Батюшка пiдскажiть будь ласка, скiльки разiв можна соборуватися? Тобто якщо вже був на таiнствi, чи можна прийти ще? Дякую за вiдповiдь. Спаси Вас Господи!
Відповідь:
Навіки слава Богу! Соборуватися можна тільки ОДИН РАЗ В РІК. Якщо ви вже соборувалися, то більше неможна.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! 
Якщо не приготувалась належно до причастя, чи можна хочаб посповідатись?
Відповідь:
До сповіді піходити можна.
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу! Батюшка підкажіть : мене звуть за куму, таїнство хрещення проводитиме священник Київського патріархату,як мені поступити?
Відповідь:
Потрібно пам'ятати про чистоту своєї православної віри, а значить, брати участь у обрядах іновірців неприпустимо. Неприпустимим є для православного християнина, бути хрещеним батьком чи матір'ю під час хрещення у розкольницькій чи католицькій церкві, дружкою чи сватом на весіллі, У такому випадку попросіть, заради вашої дружби і поваги до вашої віри, дати вам можливість побути на його святі простим гостем. Тактовно запропонуйте другу звернутись за таїнством у канонічну Церкву, і якщо він скаже, що для нього принципово важливо звершувати таїнство саме у його конфесії, то і ви наголосіть на принциповості вашого віросповідання.___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу!Чи можна причащатися через кілька днів після сповіді,якщо наступного дня не змогла прийти?
Відповідь:

Неможна. Причащатися потрібно в день сповіді, якщо сповідають зранку. Якщо сповідь проводиться ввечері, то причащатися можна тільки зранку наступного дня.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Доброго Дня! !питання:Чи можна вишивати ікони без благословення? Дякую
Відповідь:
Благословіння у священника треба брати обов'язково. Ще бажано показати священику ікону, яку ви хочете вишивати, щоб бути впевненим що ікона канонічна.
Диякон Олександр Літинський
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Доброго дня! Чи дозволяє церква шлюб між троюрідними дядьком та племінницею? Наречений та мати нареченої - троюрідні брат та сестра.
Дякую.
Відповідь:

                                       Батьки

               3 ступінь                                    4 ступінь

                 діти --------------------рідні--------------------------------діти  

              2 ступінь                                    5 ступінь  

                 внуки------------------двоюрідні---------------------------внуки

               1 ступінь                                          6 ступінь   

        правнук(дядько «наречений»)----троюрідні--------правнучка(мати нареченої)

                                                                                     7 ступінь              

                                                                   праправнучка (племінниця «наречена»)

  На таблиці показано ступені родинних зв’язків для осіб котрі хочуть одружитися. В данному випадку між троюрідним дядьком і племінницею сьомий ступінь родинного зв’язку. Цей ступінь дозволяється з благословіння священика, але за умови, якщо немає змішання родинних імен та обов’язків.Тут ми бачимо якраз подібну картину, адже коли наречена вийде заміж за свого троюрідного дядька, вона автоматично піднімається на щабель вище і стає тіткою для своїх брата чи сестри, тому слід звернутися до архієрея.

Протодиякон Ігор Савієвський

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________                                

 Запитання:

Слава Богу!
Батюшка, чи потрібно Ікони вдома ставити лише на Схід? Чи можна і на Захід? Як правильніше?
Відповідь:
Навіки слава Богу. На молитву прийнято ставати обличчям на схід, адже і православні храми будуються вівтарем на схід. Тому ікони краще розмістити на східну стіну. Але якщо планування приміщення таке, що на східній стороні двері або вікна, то в такому випадку ікони можна розмістити в іншому зручному для вас місці, як співається в 112 псалмі: "от восток до запад хвально имя Господне".
Диякон Олександр Літинський
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:
Слава Богу. 
1. Скажіть, будь ласка, як вірно писати записки за упокій чи здравіє?
2. Як поступити, коли у піст запросили на день народження (50-ти річчя)?
Відповідь:

1. Навіки слава Богу! Записки потрібно писати в родовому відмінку, наприклад: Миколая, Світлани, Олександра(чол.), Олександри(жін.).

2. Коли вас запрошують на гостину в піст, виникає колізія обов’язків, як правильно поступити. Можна просто не піти, розуміючи те, що в період посту треба більше часу посвятити своєму духовному вдосконаленню, але виникає ряд сумнівів. Можливо нас не зрозуміють правильно, чи просто будуть ображатися. Щоб цього не було, можна вибрати золоту середину, тобто піти на урочисту частину, привітати зі святом, трошки посидіти та чемно відкланятися, але на майбутнє краще впроваджувати православну традицію, тобто переносити святкування на період після завершення посту. 
Протодиякон Ігор Савієвський
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Запитання:

Слава Богу!Скажіть будь-ласка,коли проводиться соборування? коли саме буде проводитьсь У Храмі Всіх Святих?

Відповідь

У храмі Всіх Святих Землі Волинської соборування буде проводитись в період великого посту щочетверга о 16.00.

Ієрей Андрій Нікітіч

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу!Благословіть запитати!В які дні в церкві служиться благодарственний молебень?

Відповідь:

Навіки слава Богу! У храмі Всіх Святих Землі Волинської подячні молебні служаться щочетверга.

Ієрей Андрій Нікітіч

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Запитання:

Слава Богу! Благословіть запитати. Як церква ставиться до журналу "Спасите наші душі" і журналу "Мир",адже вони проти вступу України в Європу і категорично проти будь-яких електронних документів?

Відповідь:

Навіки слава! Церква до цих видань не ставиться ніяк. Це не церковні видання і вони висвітлюють думку частини людей по темах, які не стосуються віровчення. У наших храмах моляться люди з різними політичними і соціальними позиціями. І у храмі їх об’єднує їх не податкове законодавство, не громадянство, чи національність і не Конституція, а Православна віра. І Церква буде єднати і спасати таких людей в усі часи, як вона це робила і в часи розквіту, і в часи гонінь; у будь-якій державі, при будь-якому устрої, доки буде існувати. Для того, щоб не впадати у подібну спокусу рекомендую Вам читати офіційні церковні видання, такі, як «Дзвони Волині», «Православний вісник» і т.п.

Протоієрей Миколай Коренга

 ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 Запитання:

Скажіть будь ласка, якщо в селі є тільки одна церква київського патріархату,то що не ходити до церкви взагалі? Там хрещений мій брат, то чи можу за нього молитись у церкві московського патріархату?

Відповідь:

У свій час я знав багатьох послідовників протестантських конфесій, які їздили до свого молитовного будинку до райцентру за десятки кілометрів, оскільки у селі такого не було. Знаю і послідовників УПЦ КП, які їздять до своїх храмів у сусідні населені пункти. Моя мама також їздить у найближчий православний храм за 23 кілометри. Думаю, що усі вони це роблять по любові до своєї віри. Адже можна вірити в Бога, а можна Його любити. Як чинити Вам – замість Вас ніхто не вирішить (Чомусь думаю, що Ви уже вирішили, і це рішення не дає Вам спокою).

Що до молитви за брата, то молитись за нього Ви повинні, навіть, якщо він взагалі не хрещений. А от примушувати молитись за нього інших некоректно. Тут я маю на увазі церковну молитву на Літургії. Літургія ‑ це справа інтимна, можна сказати сімейна. Якщо діти отримують спадок батьків, а сусід у число спадкоємців не включений, то це не значить, що сусід гірший ніж діти. Просто це значить, що він не член сім’ї.

І ще запитання: А Ваш брат дуже хоче, щоб за нього молились у церкві «московського патріархату»? Поцікавтесь у нього.
Протоієрей Миколай Коренга
 ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 
   Слава Богу! Скажіть будь ласка, я знайшла у себе біля порогу зламаний ніж і взяла його в руки.Тепер боюсь, що це порча. Що мені робити?
           Оля (8 вересня 2013)
           
     Каятись.

           Каятись у гріху марновірства. І бажано сказати про це на сповіді, оскільки вірити в порчу можна лише зневірившись у Бозі.

     Під час хрещення співаються слова з 26 псалма: «Господь просвещение мое и Спаситель мой, кого убоюся? Господь Защититель живота моего, от кого устрашуся? (Господь просвітлення моє і Спаситель мій, кого мені боятись? Господь Захисник життя мого, кого мені страшитись?)».

     Якщо ви охрещені, то боятись вам потрібно лиш одного – образити Бога своїми гріхами. Ваш же страх – страх маловіра, який забув про те, що Бог Є.

     Почитайте 13 псалом: «Безумний сказав у своїм серці: Немає Бога. Зітліли і поганими стали в починах, немає того, хто чинить добро. Господь з неба поглянув на людських синів, щоб побачити чи є той, що розуміє, або хто шукає Бога. Всі звернули, разом стали непотрібними, немає того, хто чинить добро, немає й одного… Злякалися від страху там, де не було страху, тому що Бог в праведнім роді…». Як бачимо, марний страх там, де у серці немає Бога.

     Священики часто стикаються з такими страхами (Чомусь, переважно у жінок), і з практики відомо, наскільки тяжко людину переконати в хибності цього страху. Це тому, що людині набагато простіше і комфортніше вірити у те, що причиною бід і негараздів є хтось (чаклун, сусідка, кума, коханка чоловіка т.д.), але не її гріховне життя. Диявол же використовує цей марний страх для того, щоб відволікти людину від духовної праці і покаяння, посіяти у серце їй підозру, ворожнечу (Хто б це міг зробити? Точно! Це ‑…), змусити шукати різні «чарівні засоби» відводу порчі і через це ще більше зв’язувати себе з нечистими духами.

     Тому знайте – ви знаходитесь в духовній небезпеці. Не тому, що ніж заговорений, а тому що ви зневірились у силі Божій, і повелись на приманку диявола.

     Усі подальші розмови – у особистій бесіді.

     Протоієрей Миколай Коренга

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Слава Богу! Батюшка благословіть запитати. Я розлучена, вінчана в українській церкві, сповідалася.... Скажіть чи можу я хрестити синочка своєї сестри? І чи потрібно просити на це благословіння? І ще одне запитання. Скажіть Якщо ми з хлопцем вирішили обвінчатися то чи можу я розлучена вишивати рушник який стелять під ноги?

Світлана (25 квітня2013)

         Навіки слава Богу! Ваші запитання мають подібний характер, видно що у вас є сумнів. Для віруючої людини сумнівам не повинно бути місця, адже апостол Павло говорить: «а все, що не з віри, – гріх» (Римлян 14:23).

         У вас були певні падіння, але в кого їх немає. Сильна людина не та, котра ніколи не падає, а та, котра падаючи встає. Надійтеся на Милосердя Боже, кайтеся в гріхах, вірте, довіряйте Господу, робіть добрі справи, адже віра без діл мертва, як пише в соборному посланні ап.Яків, тоді ви побачите зміну у вашому житті. А рушик вишивати чи ні, тоді не буде насушним питанням у вашому житті, адже це не суттєво. Ап.Петро певного часу зрікся Христа, але зумів найти силу, та покаятися, тобто змінитися, і Господь йому простив. Ап. Павло перед своїм покликанням був гонителем християн, але покаявшись і охрестившись став ревним поборником християнства . Таких прикладів можна наводити безліч. Тому сміливо йдіть вперед, просіть в Господа допомоги, щоб гідно виховати вашого похресника, а в складних ситуаціях завжди беріть благословіння у священика. Хай у всьому вам допомагає Бог.

Протодиякон Ігор Савієвський

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Скажіть, будь ласка, чи можна працювати в суботу 27 квітня? (будівництво)

      Ірина (22 квітня 2013)

Хтось із сім'ї хай іде в храм на молитву,інші-на працю.

      Протоієрей Петро Базюк  

________________________________________________________________________________________________________________________________________

Слава Богу! Як Ваша єпархія відноситься до ідентифікаційних кодів і біометричних паспортів,адже відомо,що Почаївська Лавра їх категорично забороняє приймати? Як поступати християнам в цьому випадку?

Вікторія (13 квітня2013)

Жодна єпархія УПЦ, в тому числі й Волинська, не може мати власної позиції щодо питання, яке було розглянуте священним синодом УПЦ, і по якому було встановлену чітку позицію. Цитата:
"...Очима віри ми можемо розрізнити в сьогоднішньому ході історії певні есхатологічні ознаки. У той же час, виявляючи належну розважливість, ми не повинні сприймати ці ознаки за самі події кінця світу. Тому ті, хто прийняв ідентифікаційні коди, добровільно або примусово, не повинні розцінюватися як відступники від віри. З іншого боку, не слід примушувати приймати коди тих, хто свідомо не хоче це робити, а у випадку незгоди, за чуйність віри зачисляти їх до категорії фанатиків чи сектантів...". (Послання Священного Синоду Української Православної Церкви від 29 грудня 2003 року).
http://archiv.orthodox.org.ua/page-690.html
   Звідси ми бачимо:
     1) Ідентифікаційний код не є печаттю антихриста і не впливає на особистість людини і її духовне життя (о.М: як не впливає номер Паспорту, номер будинку/квартири, номер телефону і номер поштової скриньки).
     2) Церква не залишає на призволяще тих немічних вірою людей, які марновірно надають духовного значення речам, що того не варті (Не так давно печаттю антихриста вважали паспорт громадянина СРСР). У випадку з ідентифікаційним кодом УПЦ постійно веде діалог з державними органами, і просить надати для бажаючих альтернативний спосіб контролю за фінансовими справами. Тому законодавством надана можливість відмовитися від ідентифікаційного номера особам, які з релігійних або інших подібних переконань не згодні з привласненням номера.
Що стосується Почаївської лаври, то забороняє приймати не лавра, а деякі її насельники. Це їх особисте переконання, і вони можуть ним поділитись з тими, хто їх запитує. Але коли по даному питанню є сформована позиція помісної Церкви, правильніше буде послухати соборний голос Церкви.
Питання державних документів не лежать у компетенції Церкви. Христос сказав: "Віддайте Богові Боже, а кесареве кесареві". Ці слова Він говорив, вказуючи на римську монету із зображенням кесаря, який вважався божеством і не робив з цього проблеми. Більшу частину усієї своєї історії і в усіх країнах Христова Церква жила у ворожому їй державному устрої, і весь цей час хрисияни користувались законодавством держави, служили у державному війську під язичницькими гербами, користувались грошима і виконували усі закони держави, за умови, що вони не суперечили християнській моралі. Ідентифікаційні номери були введені з метою спростити контроль за фінансовими операціями людей і організацій. Наше право опротестувати такі дії держави, ми можемо вбачати в ІН інструмент або один з інструментів впливу держави на громадянина, але до віри він не має жодного відношення.

Протоієрей Миколай Коренга 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Слава Богу, батюшка! Скажіть будь ласка, яку Біблію краще купити для людини, яка тільки починає вивчати Святе Письмо. Спаси Вас, Господи!

 Андрій (6 квітня 2013)

 Навіки слава Богу! Краще Біблію придбати в храмі, куди ви ходите. Звичайно можна купити в книжному магазині, але дивлячись на те, що існує на превеликий жаль багато кривотолків, можна придбати книгу з сумнівним змістом. Я не кажу взагалі про цілу Біблію, а про деякі догматичні помилки, які частково вкрадаються в текст.

Протодиякон Ігор Савієвський

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Слава Богу! Батюшка благословіть запитання!
Дитинці уже 3 місяці хочу привести її до вводу в храм. Що потрібно для цього робити і як відбувається сам процес?

Юля (4 квітня2013)

Навіки слава Богу!Вам до вводу треба прийти обов'язково,але вже після Пасхи.71-35-83-це телефон до храму.Зателефонуйте і Вам все розкажуть.

      Протоієрей Петро Базюк

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 Слава Богу!

Батюшка, скажіть, будь ласка, чи можна читати твори Лева Толстого (наприклад "Война и мир", "Анна Каренина")?

Яке відношення Православної Церкви до нього?

Спаси Господи!

     Наталія (1 квітня 2013)

 

Навіки слава Богу!

1. На мою думку, класична література сьогодні, як ніколи потрібна людині, яка не хоче іти на поводу у світу. Лише прививши любов до якісних літературних творів, якісної музики можна відгородити себе від тої похабщини, яка виливається на людину із засобів масової інформації. Твори Льва Толстого "Детство", "Отрочество", "Юность", "Война и мир", "Анна Каренина", "Смерть Ивана Ильича" та інші - є безцінними шедеврами літературної класики. Незважаючи на проблематичність духовності автора, моральний вектор його творів збережений вірно. Передбачаючи запитання на рахунок моралі у творі "Анна Каренина" відповідаю: для людини, яка притримується християнської моралі - це твір-застереження, як "прекрасна любов" може стати прокляттям; перед тим, як кинути своє тіло під поїзд, Анна віддала гріху для наруги свою душу.

 

2. Що стосується духовного життя Льва Толстого, то його можна назвати трагічним. Чому так сталось?

Талант, сам по собі, не гарантує для людини першого місця в усіх сферах життя. Усяке вміння потребує по-перше - покликання, по-друге - навчання, по-третє - тривалої практики. Немає ніякого сорому, коли, наприклад, хірург з золотими руками, не може підняти у повітря і посадити літак. Ми не комплексуємо, усвідомлюючи, що не переможемо на рингу Кличка, і не виграємо у шахи Каспарова. Вчитель літератури ніколи не почне сперечатись з фізиком-теоретиком про постулати квантової теорії. Але чомусь часто буває, що і хірург, і пілот, і спортсмен, і вчитель будь-якої спеціалізації, варто лише згадати про Церкву, вмить стають "богословами", для яких вирішити питання канонічності Церкви чи Божественності Христа - справа хвилини.

Подібна спокуса не оминула і Льва Толстого. Маючи літературний талант від Бога, він умудрився від Бога відректись. У зрілому віці він починає критикувати Євангельське вчення і виступає проти Церкви. Будучи автором монументальних літературних творів, він стає автором власного релігійного вчення, яке по суті є жалюгідним моралізаторством. Оскільки його авторитет, як письменника, сприяв поширенню єретичного вчення, Лев Толстой був відлучений від церковного спілкування до повного розкаяння і відречення від своїх помилок. Варто зазначити, що Церква лише засвідчила той вибір, який зробив сам письменник. Ось один з його записів, зроблений за два роки до смерті: «Вчера был архиерей<…> Особенно неприятно, что он просил дать ему знать, когда я буду умирать. Как бы не придумали они чего-нибудь такого, чтобы уверить людей, что я „покаялся“ перед смертью. И потому заявляю, кажется, повторяю, что возвратиться к церкви, причаститься перед смертью, я так же не могу, как не могу перед смертью говорить похабные слова или смотреть похабные картинки, и потому все, что будут говорить о моем предсмертном покаянии и причащении, — ложь» (Л. Н. Толстой. Собрание сочинений в 22 томах. Том 22. Избранные дневники 1895-1910). Що можна сказати про віру людини, для якої Таїнство Причастя стоїть на одному рівні з похабними словами і похабними картинками? Така хула для письменника не минула без наслідків. Уже перед смертю, передчуваючи кінець, він просить відправити телеграму в Оптину пустинь з проханням прислати до нього старця Іосифа. Але коли на дане прохання прибули два священики, учні і послідовники не допустили священнослужителів до помираючого. Таким чином Лев Толстой пішов з життя не примирений з Церквою, і церковна молитва за нього не звершується.

Про відлучення Льва Толстого від Церкви написані числені публікації. Можу порекомендувати фрагмент передачі протоієрея Андрія Ткачова, присвячений даній темі.

http://www.andreytkachev.com/o-lve-tolstom/

Також актуальна стаття.

http://www.pravoslavie.ru/press/42885.htm

      Протоієрей Миколай Коренга 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________    

Слава Богу! Скажіть, будь-ласка, чи є гріхи, які не прощаються?

           Марія (22 березня 2013)  

 

Навіки Слава Богу : На це запитання можна відповісти одною фразою - не прощаються гріхи нерозкаяні. Але багатьох ця відповідь не влаштує, адже для того, щоб зрозуміти її потрібно знати вчення Церкви і мати певний досвід Церковного життя. А тому попробуємо вищесказану відповідь розширити.

 

1. Прощення гріхів для людини - це не просто питання внутрішнього душевного комфорту, це життєва необхідність. Християнин очікує "воскресіння мертвих і життя майбутнього віку", але на вході у Царство Боже нас чекає Суд Божий, і кожен буде судитись по ділах своїх. Господь наш Іісус Христос, вийшовши на проповідь, закликав: "Покайтеся, наблизилося бо Царство Небесне" (Мф.4.17). Гріховність притаманна кожній людині, яка живе на землі, у Псалтирі сказано: "Господь поглянув з неба на синів людських, щоб побачити: чи є розумний, що шукає Бога? Всі заблудили, всі нікчемні стали: нема тих, хто чинив би добро, нема жодного" (Псал.13.2-3). Апостол Іоан Богослов навчає: "Якщо кажемо, що не маємо гріха,- обманюємо самих себе і правди немає у нас. Коли сповідаємо гріхи наші, то Він (Христос) будучи вірним і праведним, простить нам гріхи наші і очистить нас від усякої неправди" (1Ін.1.8-9).

Кожен християнин, що сподівається на спасіння, як усяка людина, має гріхи, тому прикладає зусилля для того, щоб прикрасити своє життя добрими ділами, а вчинені беззаконня старається омити у таїнстві Покаяння.

У Святому Письмі ми бачимо, як покаянням рятуються від загибелі цілі народи. Вражаючим прикладом покаяння може бути покаяння ніневитян, що покаялись у пості і отримали прощення від Господа, Який через пророка Іону уже звістив ним про погибель їх міста (книга пророка Іони). Ще більш вражаючим прикладом сили покаяння уже в Новому Заповіті є приклад благо розумного розбійника, який за покаяння в останню годину життя сподобився ввійти у рай з Господом Іісусом (Лк.23.39-43).

 

2. Що стосується гріха, який не має прощення, то досить часто можна почути про такий гріх, як хула на Святого Духа. Сам Господь Іісус Христос вказує: "... кажу вам: всякий гріх і хула простяться людям, але на Духа хула не проститься людям. І коли хто скаже слово на Сина Людського, проститься йому, якщо ж хто скаже на Духа Святого, не проститься йому ні в цьому житті, ні в майбутньому"(Мф.12.31-32). Ці слова Христос говорить іудеям, які після низки чудесних зцілень звинуватили Спасителя у тому, що він творить чудеса силою сатанинською. У Його словах ми бачимо три типи гріховних діянь людини.

"... всякий гріх і хула простяться людям...". Як було сказано вище, людина по своїй природі грішна; поганий приклад, плотські пристрасті, гордість досить часто спонукають людину до вчинків, про які вона точно знає - це гріх! Люди обтяжені такими гріхами постійно звертались до Христа і не були відкинуті Ним, але отримували відпущення гріхів і зцілення від гріховних пристрастей.

"... хто скаже слово на Сина Людського, проститься йому...". За час Свого земного життя Господь Іісус Христос не раз був засуджений іудеями, які ставали свідками того, як Він входив у доми митарів і грішників, їв і пив з ними, терпів біля себе присутність блудниць і одного разу навіть не дав покарати блудницю, як того велів закон. Він називав гробами вибіленими тих, кого народ звик вважати взірцями благочестя. Після входу в Єрусалим він відмовився стати земним царем і прогнати римських загарбників. Майже одноголосно народ на подвір'ї Понтія Пілата вимагав: "Розіпни Його!". Але відразу після страшної Голгофської події вони зрозуміли свою сліпоту і, як написано, повертались додому, б'ючи себе в груди (Лк.23.48). Саме ці хулителі через п'ятдесят днів після Воскресіння Христового, після проповіді апостолів послухали голос Святого Духа і стали першими послідовниками Розіп'ятого ними Месії (Дій.2).

"... хто скаже на Духа Святого, не проститься йому ні в цьому житті, ні в майбутньому". Були і ті, хто засліпивши себе заздрістю і сатанинською гордістю, відмовлялись визнати Іісуса Спасителем. Дивлячись на небачені чудеса, які Христос творив Духом Отця Свого, вони говорили: "Він творить чудеса силою князя бісівського". Зрозумівши, що Христове царство не від цього світу, а з Небес, вони задались метою вбити Його. Почувши свідчення римських воїнів про Його Воскресіння, вони почали поширювати богохульні плітки. Вони постійно відкидали голос Духа Святого у своїй душі, обираючи земні багатства, почесті, і мудрість світу цього. Один з них навіть прийняв від Спасителя дар Святого Духа зціляти і виганяти бісів, але, роздумавши, поміняв цей дар на тридцять срібних монет. Саме про таких Господь сказав у притчі про багача і Лазаря: "... якщо Мойсея і пророків не слухають, то хоч би хто і з мертвих воскрес не повірять" (Лк.16.19-31).

 

Таким чином, у першому і другому випадку люди слухають голос Духа Святого у своєму серці і слідують за Христом, як за Спасителем, розкаюючись у гріхах.

У останньому випадку усяке добре спонукання у своїй душі, яке є голосом Духа Святого, людина придушує гордістю. Спасіння, як і Спаситель, такій людині не потрібні, вона задоволена своїм духовним і моральним станом, і, навіть, коли і говорить про Христа, то вважає себе нічим не гіршим (а то і кращим) за Нього. Ні в цьому віці , ні в майбутньому прощення такій людині не буде, не тому, що Бог не зможе її простити, а тому що вона прощення і не шукає.

Протоієрей Миколай Коренга

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

      Слава Богу! 
   Чи можна без благословення читати в піст Псалтир і як правильно це робити?

         Олена  (22березня2013 ) 

     Навіки слава Богу!Можна і це буде досить корисно для нашої душі.Якщо у Вас є можливість побачитися зі священиком в храмі,куди Ви приходите на спільну молитву,наприклад, у воскресний день,то,звичайно,попросіть у нього благословіння на Ваш благий намір.Якщо не знаєте як правильно читати Псалтир,скажіть про це священику і він Вам обов'язково допоможе.

         Протоієрей Петро Базюк

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________  

 Слава Богу!
Батюшка, скажіть будь ласка, чи можна в жіночій не чистоті відвідувати храм, не приклоняючись до ікон?

     Ганна (20 березня2013 )

      Найбільша нечистота для людини це гріх,природній менструальний цикл це особливість жінки,тому в цьому немає нічого осуджуючого для жінки. Тому жінка має право приходити в храм і молитись,лише в знак смирення жінка утримується від таїнств церкви.
     Для прикладу думки отців Церкви: «Не следует запрещать женщине во время месячных входить в церковь. Ведь нельзя ставить ей в вину ту излишнюю материю, которую природа извергает и то, что с ней бывает не произвольно. Ибо мы знаем, что женщина, страдающая от кровоистечения смиренно приступила сзади ко Господу, прикоснулась ко краю Его одежды, и ее недуг тотчас оставил ее. Итак, если страждущая от кровоистечения смогла с похвалой прикоснуться к одежде Господа, каким образом может быть противозаконно, чтобы испытывающие месячное кровоистечение заходили в храм Господень? Свт.Григорий Богослов.
     «О женах, находящихся в очищении, позволительно ли им в таком состоянии входить в дом Божий, излишним почитаю и вопрошать. Ибо не думаю, чтобы они, если суть верные и благочестивые, находясь в таком состоянии, дерзнули или приступить к Святой Трапезе, или коснуться Тела и Крови Христовых. Ибо и жена, имевшая 12 лет кровотечение, ради исцеления, прикоснулась не Ему, но только к краю одежды Его. Молиться, в каком бы кто ни был состоянии и как бы ни был расположен, поминать Господа и просить помощи — не запрещается. Но приступать к тому, что есть Святая Святых, да запретится не совсем чистому душою и телом». Правило 2 Дионисия Александрийского (264)

      Ієрей Георгій Віхоть  

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

      Слава Богу, батюшка! Скажіть будь ласка, як себе правильно повести, якщо запросили на весілля або на похорон, а вінчання чи чин відспівування відбувається в храмі КП?   

   Наталія(14березня2013)

     У самому запитанні Ви вказали правильний хід думки, коли виділили з урочистих подій богослужбові моменти.

  1. "...якщо запросили на весілля або на похорон,..." - Звичайно, християнин зобов'язаний любити ближнього, а значить відкликатись на усі події його життя, розділяти його радість і горе. Коли ми знаємо, що ближній хоче бачити нас поряд із собою у важливий момент свого життя, ми зобов'язані бути поряд з ним, незалежно від того, хто він - чи то католик, чи розкольник, чи язичник, чи, взагалі, атеїст. Але...

  2. "...вінчання чи відспівування..." - При цьому потрібно пам'ятати про чистоту своєї православної віри, а значить, брати участь у обрядах іновірців неприпустимо. Правда, тут можуть виникнути запитання, щодо того, де починається та сама "участь", а де просто спостерігання зі сторони. Тут може виникнути ряд суперечливих моментів:

  - Чи можна заходити у храм, чи молитовний будинок? Сумління далеко не кожного християнина може бути спокійним у церкві іншої конфесії. Але, якщо ви стоїте на твердій православній позиції і вас уже не турбує запитання - "Яка церква правильніша?", не буде гріхом зайти і подивитись на обряд, звичайно, не беручи у ньому активної участі.

  - Коли для вашого сумління перебування у церкві іншої конфесії неприпустиме, або ви бачите, що вас залучають до самого обряду, не варто себе силувати. Буде правильніше просто вийти і почекати на вулиці.

  - Неприпустимим є для православного християнина, бути хрещеним батьком під час хрещення у розкольницькій чи католицькій церкві, дружкою чи сватом на весіллі, - а саме з таким проханням може до нас звернутись друг чи член родини. У такому випадку попросіть, заради вашої дружби і поваги до вашої віри, дати вам можливість побути на його святі простим гостем. Тактовно запропонуйте другу звернутись за таїнством у канонічну Церкву, і якщо він скаже, що для нього принципово важливо звершувати таїнство саме у його конфесії, то і ви наголосіть на принциповості вашого віросповідання.

  - Якщо у того, хто вас запросив недостатньо мудрості чи такту, і вас, попри усі ваші відмови, змушують взяти участь у самому обряді, - проявіть твердість віри і мудрість,- краше пожертвувати стосунками з людиною, ніж зрадити свою віру.

      P.S. І все-таки. Часто подібні ситуації носять приватний характер, мають цілий ряд конкретних деталей і тут дати універсальну пораду на усі випадки неможливо. Не соромтесь і зверніться до свого священика - після короткої розмови ви отримаєте відповідь, яка стосуватиметься конкретно вашого випадку, а ще, можливо, взнаєте багато цікавого і нового для себе.

Протоієрей Миколай Коренга

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________    

       Слава Богу! Батюшка, благословіть запитати.
Якщо почалася служба Божа,коли припиняється прикладання до ікон?

         Ірина(12 березня 2013)

   

       Храм для віруючої людини особливе місце на землі. Тому з особливою серйозністю потрібно поставитися до храму як до святині .В багатьох храмах існують свої правила і традиції, які потрібно виконувати. Проте загальні норми нам відомі :потрібно бути пристойно одягненим,не розмовляти ,молитися так щоб не заважати іншим ...Що стосується прикладання до ікон порядок наступний- потрібно прийти за 10-15 хвилин до початку богослужіння,підійти до центрального аналоя де розміщується храмова, чи ікона свята ,потім ікони по праву і по ліву сторону храму. Якщо ви прийшли на початок але служба розпочалась можна підійти лише до центральної ікони,знайти місце в храмі і уважно молитися з усіма. Незовсім приємно бачити ситуацію коли служиться літургія,повний храм людей, а хтось починає штовхатися,пробиратися до всіх ікон заважаючи молитві інших. По завершенню богослужіння знову дозволяється підійти і вшанувати ікони і святині храму. 

         Ієрей Георгій Віхоть 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    Слава Богу!
   Батюшка, поясніть, будь ласка, різницю між сорокоуст простий, сорокоуст із частицею та 40 заказних літургій.

      Наталя (07березня2013)

  Навіки слава Богу!Сорокоуст-це молитва за когось протягом сорока днів.А про різновид сорокаустів необхідно запитати в тому храмі,де Ви зустрілися з ним.

       Протоієрей Петро Базюк  

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________    

Слава Богу!
У меня вопрос такого рода. В "Почаевских листках" и в других православных публикациях(в т.ч.и в Ин-те) выставлена разгромно-обличительная позиция в отношении рок-музыки, мол это грех для православного ее слушать и чуть ли не сатанизм. При этом приводятся аргументы,основывающиеся на порочной жизни некоторых рок-исполнителей.(но это же не аргумент! если так брать, то и Вагнера, Чайковского и Моцарта нельзя слушать по той причине, что они еретики и пр.аморальщина) Мне нравятся наши православные духовные песнопения, но,хоть тресни, не могу я постоянно слушать духовную музыку, хочется и душевного. Так вот: является ли грехом то, что я иногда(не часто!) в машине или дома люблю послушать для поднятия настроения рок-группы "The Beatles", "The Mamas and the papas","Deep purple","ДДТ","Аквариум","Кино В.Цой"...? Нужно ли мне в этом каяться на исповеди? Заранее благодарен.

      Михаил (18 Лютого 2013) 

    Навіки слава Богу!   Пишу ответ под "The Mamas & The Papas - California Dreamin". =)   Ваш вопрос можно разделить на несколько подвопросов:

   1. Относительно "...в "Почаевских листках" и других православных публикациях...". Это мнение авторов этих самых публикаций, которое имеет право на существование, так как достаточно много людей (и не только православных) рок-музыку не любят и не слушают. Есть и другие православные христиане, которые разделяют Ваши музыкальные вкусы. Они пишут другие статьи, с которыми вы можете познакомиться (в т.ч.и в Ин-те). Вот вам, так сказать, для старта:

http://www.pravoslavie.ru/jurnal/369.htm

http://www.pravoslavie.ru/jurnal/461.htm

   2. Сатанизм в рок-музыке. Думаю, вам известно, что сатанинская и крамольная музыка действительно существует. Чего, хотя бы, стоят такие представители "черного рока" как  Marilyn Manson, Ozzy Osbourne, Красная Плесень; Вы согласитесь что их "творения" несовместимы с христианской моралью и, вообще, со здравым смыслом. Сатанизм, как "тайна беззакония" действует во всех проявлениях деятельности человека, и определяется не жанром музыки или названием группы, а нравственным состоянием автора.

Как жесткая музыка не обязательно несет антихристианские идеи, так и мягкие композиции могут настраивать человека на грех; вспомним хотя бы песню Ирины Билык "Ти мій", в которой на ряду с красивейшей музыкой и поэзией подается грех прелюбодеяния. Вспомним все те розово-пушистые песни "о любви", которыми переполнены плейеры молодых людей, и основной темой которых есть блуд. Вспомним шансон, и "тюремные баллады" в маршрутках, лично меня уже доставшие. Все это не рок, но в то же время - чистейший сатанизм, поскольку в красивой упаковке несёт растление и рушит жизни. Вывод: подбирая музыку для прослушивания, стоит уделить внимание тексту песен,- при наличии Интернета найти переводы не составит труда. И если в песне "нарисуются" сатанинские, антихристианские, или восхваляющие грех мотивы христианская совесть (при наличии оной) сама не позволит вам их слушать.

   3. О душевной музыке. В то же самое время существует множество композиций (даже жестких), которые не только поднимают настроение, но и заставляют задуматься над смыслом жизни, над определением себя в мире. Эти произведения искусства можно по достоинству оценить и определить для них место в своей жизни. В то же время, не нужно переоценивать - душевное, все-таки, не духовное. Как говорится, "не надо путать Божий дар с яичницей".

Главное понять - даже самая лучшая музыка, независимо от жанра, является всего лишь компонентом мирской культуры наряду с фасоном одежды, кулинарией, архитектурой. Все это в Жизни Будущего Века упразднится за ненадобностью. И даже в этой жизни у каждого человека наступает этап, когда покой и умиротворение приносит не музыкальный фон, а тишина.

        Протоієрей Миколай Коренга  

 __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 Слава Богу Батюшка! Скажіть хочу почати вишивати ікону "Тайна вечеря", які при цьому потрібно читати молитви і чи можна просити благословіння на початок цього доброго діла?

       Світлана(15 лютого 2013)

     Навіки Слава Богу! Спочатку потрібно отримати благословіння священика на вишивання ікони. Бажано показати священику зображення ікони, котру ви хочете вишивати, щоб бути впевненою, що ікона канонічна і священик потім освятить її, коли ви завершите над нею роботу. Коли ви вишиваєте ікону, час вишивання потрібно проводити в молитві (про себе, які знаєте: Господи помилуй, Богородице Спаси нас, ітд). Перед початком вишивання ікони читається "Царю Небесный", після вишивання "Достойно эсть", найкращий час для вишивання піст. Нехай допоможе вам Господь.

      Ієрей Андрій Нікітіч

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Слава Богу Батюшка.Дитина (1рік і 2місяці хрещена, причащається),судоми при високій температурі,Мені дуже страшно, які молитви читати щоб заспокоїти себе і вберегти дитя?Дякую.     

       Юлия(14 лютого 2013)

     Навіки слава Богу!В такому випадку необхідно викликати "швидку допомогу". Разом з цим необхідно щиро,своїми словами звернутися до Господа,до Божої Матері та до угодників Божих,котрі були лікарями у час земного буття(св.великомученик Пантелеімон,преподобний Агапіт Печерський,святитель Лука Кримський),щоб з їхньою допомогою можна було побороти тілесну недугу Вашої дитини.

       Протоієрей Петро Базюк 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________  

 Слава Богу! Батюшка, благословіть запитати.
Чин похорону мого брата було відслужено батюшкою Київського патріархату, хоча він хрещений був в той час, коли не було розколу (1952р.) Все своє свідоме життя я притримувалась і притримуюсь істинної віри, ніколи не була в розкольниках. Чи можу я в записці "За упокій" вписувати ім'я мого брата.

     Ірина(4 лютого 2013) 

   Навіки слава Богу!Якщо Ваш покійний брат не ходив в розкольницьку церкву,там не сповідався і не причащався,то за нього необхідно звершити заочний відспів і тоді можна вписувати його ім'я у своїй записці.

        Протоієрей Петро Базюк  

CAPTCHA
Це питання - для перевірки чи Ви - людина, і для запобігання автоматичного заповнення форми спам-роботами.
Image CAPTCHA
Введіть символи, зображені на малюнку.